Mолим се за душите на починалите ни близки На 2 ноември тази година е Архангелова задушница – денят, в който се молим за душата на починалите
Mолим се за душите на починалите ни близки
На 2 ноември тази година е Архангелова задушница – денят, в който се молим за душата на починалите ни близки. Българската православна църква и военните почетоха паметта на загиналите български воини с ритуали в цялата страна. Пред Военния мавзолей-костница на Централните софийски гробища, за да отдадат почит, дойде лично президентът Румен Радев. Участие във военния ритуал – панихида взеха и министърът на отбраната Атанас Запрянов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, висши офицери от Българската армия. Военнослужещи от различни формирования на Българската армия, включително Националната гвардейска част и Сухопътните войски, също се включиха в церемонията, подчертавайки значимостта на този ден за почит към предците, които са защитавали родината.
Патриархът отслужи заупокойна молитва в памет на героите, които са дали живота си за свободата и сигурността на България.
Името „Задушница” произлиза именно от значението на този ден – молим се „за душата”. Архангеловата задушница, наричана още Рангелова задушница или Хрангеловото одуше, е една от трите най-големи задушници според православния календар. Отбелязва се в първата събота преди Архангеловден – защото събота е отредена за ден на покойниците. Във всеки православен храм на Архангелова задушница се прави Обща панихида за починалите, молим се за душата на мъртвите и палим свещ.
На задушница посещаваме гробовете на нашите близки. Почистваме ги, прекадяваме с тамян и украсяваме с цветя. В миналото най-възрастната жена преливала гроба с червено вино. Ритуалът по преливане на вино започвало от мястото, където е главата на покойника в посока наляво – правило се три кръга по края на гроба. Върху гроба на починалите палим свещ, която е символ на нашата вяра, а пламъкът напомня за безсмъртието на душите. Тамянът пък символизира чистата молитва, цветята – добродетелите на починалия.
На Архангелова задушница, така както при другите задушници, се правят общи трапези. Наричаната още Голяма задушница, тя е последната за годината, затова на общата трапеза на гробищния парк се поставят седем различни ястия (между които любими на починалия), за да „чуят“ благослова на мъртвите в настъпващите коледни пости. Първата хапка се слага на земята, а първата глътка вино се излива, не се пие и споменаваме починалите с думите „Бог да прости“. Старите хора казват, че видиш ли мушица или пеперудка да жужи около тебе на този ден, значи душата на покойника е дошла.
Правят се помени или, наричани още – раздавки, подавки. Раздават се на близки, комшии, роднини, дошли на гроба на починалия, а също и на другите хора около съседните гробове, дори на непознати. В раздавката за Архангелова задушница традиционно присъства вино, варено жито, питки (или хляб), пилешко, агнешко или въобще месо, дребни сладки, бонбони, ябълки и други плодове, кекс, но всъщност можете да подадете, каквото пожелаете. Житото символизира възкресението, хляба и виното – за спомен на Христовата жертва за нас.
Снимка: Благой Цицелков, NOVA
Снимка: Благой Цицелков, NOVA
Източник: Нова тв
COMMENTS