На 11-ият час от заседанието депутатите приеха на първо четене законопроектите на ПП-ДБ, „Възраждане“ и ИТН в Закона за съдебната власт. Измененията могат да доведат до блокиране избора на Борислав Сарафов за главен прокурор.
„Предлагаме ограничение във времето, в което едно лице може да изпълнява функцията на главен прокурор, председател на ВКС и ВАС. Предлагаме прекратяване на текущите процедури за избор на главен прокурор и председател на ВАС“, заяви Надежда Йорданова от ПП-ДБ.
„Предложението ни е да се ограничи възможността на ВСС – на органа на пленума да открива процедури и да произвежда такива главен прокурор и председателите на върховните съдилища след изтичане на неговия мандат“, обясни Цвета Рангелова от „Възраждане“.
„Втората група предложения са насочени към ограничаване правомощията на главния прокурор в рамките на правомощията му като самостоятелен конституционен орган, редуциране на броя заместници на главния прокурор, както и техните правомощия“, Александър Рашев – ИТН.
„Между първо и второ четене ще направим съответните предложения по редица текстове и в трите законопроекта. Няма да подкрепим онези текстове, които са откровено противоконституционни“, коментира Хамид Хамид от ДПС-НН.
„Мисля, че това е правилно предложение: този, който е временно изпълняващ длъжността да няма право да бъде кандидат за главен прокурор или за председател на съответния съд“, заяви Ремзи Осман от ДПС-ДПС.
„Вчера в правна комисия ние подкрепихме и трите законопроекта и днес в зала отново ще ги подкрепим, тъй като във всеки един от тях има предложение, които са свързани с фигурата на главния прокурор или по-скоро с повече гаранции за прозрачност“, коментира Мая Димитрова – БСП-ОЛ.
„Призовавам ви да подкрепите и трите законопроекта и да спрем Борислав Сарафов за длъжността на главен прокурор на Република България“, Христо Расташки от МЕЧ.
Депутатите приеха на първо четене и петте законопроекта, които предвиждат промени в Изборния кодекс.
Законопроектите са на „Има такъв народ“, на „Възраждане“, на „БСП – Обединена левица“ и два от страна на „Продължаваме промяната – Демократична България“.
ИТН предлага промяна в начина на изготвяне на избирателните списъци, промяна на вида на машинното гласуване; създаване на преброителни комисии и отлагане влизането в сила на създаването на избирателен район в чужбина, както и изцяло ново създаване на преброителни комисии.
Законопроектът за промени в Изборния кодекс, внесен от “Възраждане”, предвижда премахване на хартиените бюлетини, номерата в бюлетините и параваните, зад които се гласува. Предлага се още в държави от ЕС да се образуват до 20 секции извън дипломатическите и консулските представителства на България в съответната държава. Включени са промени по отношение на критериите за избор на членове на Централната избирателна комисия (ЦИК), свързани с техния управленски и професионален опит и изисквайки политическа необвързаност – липса на заемани партийни функции или активна политическа дейност в период от три години. Друго предложение е да отпаднат номерата в бюлетините, да останат само имената на партиите и коалициите.
„БСП-Обединена левица“ предлагат регионални преброителни центрове и активна регистрация на избирателите, за да бъдат изчиствани „мъртвите души“. От БСП заявиха, че промените се налагат заради редица нарушения в последните избори.
Двата законопроекта на ПП-ДБ също предлагат да бъдат въведени преброителни центрове или преброителни комисии. Така ще бъдат преодолявани редица недостатъци, мотивираха се вносителите. Друго предложение е връщане на машинния протокол. Да се въведат нов вид сканиращи машини за сканиране на бюлетините и така да се стигне до по-малък брой невалидни бюлетини. Начинът, по който ще става избирането на членовете на ЦИК също е сред предложенията на ПП-ДБ. Друга идея е свързана с актуализиране на избирателни списъци.