С 8 правнуци посрещам новата 2025 г., обяви голямата народна певица Валя Балканска. „Вкъщи ще съм, в апартамента в Смолян. Който има желание и обич към мен, да заповяда. Не съм канила никого персонално. Понякога успяваме да се съберем всички, но то не е задължително само на празника. Живи и здрави да сме, да има деца, Господ да е пред нас и да имаме вярата, че сме българи. И не само по празниците“, заяви изпълнителката на „Излел е Дельо хайдутин“.
Както на Коледа, така и на Нова година тя ще събере многобройната си фамилия, като на 80 г. вече има привилегията да не участва в приготвянето на трапезата. С това се занимават дъщерите и внуците й. „Не съм правила нищо и сега не съм се ангажирала. Празник е, когато децата са вкъщи. За мен 2024 г. беше добра. Щом съм била здрава, значи е добра. Надявам се такава да е и 2025 г. и да бъде мирна. Всеки ден е нов късмет. Нямам планове нито за Нова година, нито за рождения си ден на 8 януари. Ако ме поканят някъде да пея, аз съм готова. Но не е задължително. Има си нужда човек да си остане и вкъщи малко. А плановете ще дойдат от само себе си. Не съм на малко години, ако Господ ми даде още дни, само искам да съм здрава. Затова пожелавам най-много здраве – и за себе си, и за семейството си, и на всички“, каза още космическата певица.
Най-много тя се радва на най-малките си правнуци. Последният от тях се появи преди 2 г., като новината за очакването му бе подарък за нейния 80-годишен юбилей. „Искам пътищата да са отворени пред тях. Кой каквото си избере, това да прави. Мен никой не ме е насочвал към музиката, аз сама си я избрах. Затова и не държа никой от наследниците ми да пее“, каза още пред „Телеграф“ Валя Балканска.
Един от внуците й, който носи нейното име – Валентин Кавалов, засега дава такава заявка. От дете той е закърмен с гайдата и продължава да свири на нея, когато не работи като барман в СПА хотел в Пампорово. С прочутата си баба дори имат заедно изяви на сцената, участвал е и в гайдарските надсвирвания в брациговското село Равногор. Именно заради Вальо звездата отиде да изнесе лекция за българския фолклор в специализираното училище „Школò по гайда и народознание“, което бе основано от нейния гайдар Петър Янев и колегата му Иван Георгиев-Балки и почетния консул на България в Конго – Теодора Игнатова.
Според Валя през последните години българинът е престанал да спазва нашите древни семейни традиции, да уважава по-възрастните: „Ето, например много актуални станаха предбрачните договори. Какъв предбрачен договор, ако семейството не те е изградило като личност? Защото именно то е основният градивен елемент на обществото ни. И когато има нормално семейство, ще има и нормално общество. А за това особено важни са традициите”.
По думите й духовното винаги е първично: „За да се стигне до материалното, се започва именно от духа и от неговото укрепване. Затова трябва да бъдат запазени всички наши обичаи, песните и музиката от всички краища на България. Фолклорът ни е уникален сам по себе си. Някога например, когато са харесвали някого, всичко е било игра на скрити погледи, радост да зърнеш отдалече любимия, да научиш какъв е, какво харесва – било е цял ритуал, който сега е загубен във времето… А е бил изключително романтичен и ценен”, разказва обичаната певица.
В труда е разковничето на вечното недоволство на българина, смята тя: „Трябва да се работи и да си доволен от резултатите, независимо от умората, защото работата дава плодове. А ние мрънкаме непрекъснато и за всичко – все някой друг ни е виновен, все някой друг трябва да ни свърши работата. Защо не погледнем първо собствения си двор и не го почистим?”. Що се отнася до това, че българите сме болнави през последните години, Валя Балканска казва, че това се дължи на липсата на единение с природата: „Някога животните са лекували хората – ако болен човек преспивал при овцете, оздравявал. За животните пък събирали съчки и суха шума, та да спят върху тях, а сега? Щастливи кокошки ли?! И как предците ни са били по-здрави, без алергии, рак, мигрена и хипертонии, като не е било измито и дезинфекцирано всичко със съвременни скъпи препарати?
Здравето едно време е произтичало от уникалната ни природа, от естествените продукти, от завещаното от дедите ни. Трябва да сме едно с природата”, категорична е тя. Певицата смята себе си за щастлив и богат човек: „Където се появя – сама или с гайдаря ми Петър Янев, около мен става панаир. Идват момичета, момчета, деца, възрастни, поздравяват ме, казват, че са горди с моите песни, подкрепят стремежа ми да браня българщината. Докато мърда нещо в мен, ще продължавам да ходя, да пея, да се срещам с хората“.
Изчезва сигналът за Дельо хайдутин
Записът на изпълнението на Валя Балканска на прочутата народна песен „Излел е Дельо хайдутин“ лети в Космоса от 47 г., но скоро връзката с космическия апарат „Вояджър“, в който е златната плоча, може да бъде изгубена. За времето си машината е достигнала междузвездния Космос – региона между звездите и галактическата плазма. От 11-те инструмента за изпращане на данни днес около 5 работят на „Вояджър 1“ и все още показват неговата посока и дестинация.
През 2025 г. с липсата на повече енергия най-вероятно и последните сигнали ще бъдат изгубени. През 2012 г. американската космическа сонда „Вояджър 1“ напуска Слънчевата система, с което изпълнението на Валя Балканска тръгва към нови светове. Апаратите ще се реят в Космоса 10 000 години към звездата АС-793888 от съзвездието Малка мечка. „Дельо хайдутин“ е предложен от етнолога Алан Ломакс на комисията, ръководена от Карл Сейгън, натоварена от НАСА да подбере няколко десетки визуални и звукови образци, запис на които да бъде поставен в космическите апарати „Вояджър“.
След едногодишен процес през 1972 г. изпълнението на Валя Балканска е включено в селекцията, описано като „Дельо хайдутин“ – песента на една овчарка“. Звуковата програма „За бъдни времена и същества“ (записана на златен компактдиск) е качена на борда на междугалактическия кораб „Вояджър 1“. Сейгън записва поздрава “Здравей” на 50 или 60 езика, всички азбуки, как изглеждат буквите, какви са мъжът и жената, в случай че има извънземни, за да им даде представа за това какво има на планетата Земя. Записва различни звуци, като капенето на вода в чаша, детски плач, кучешки лай, шум на ручей и др. От 250 000 предложени песни са избрани 27, като българската „Излел е Дельо хайдутин“ е единствената от Европа.