Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп избра Кимбърли Гилфойл, бивша водеща в телевизия „Фокс Нюз“, за следващ посланик на САЩ в Гърция и Том Барак, председател на комисията по встъпването в длъжност през 2016 г. на Тръмп, за следващ посланик в Турция, предаде Ройтерс.
Гилфойл е сгодена за сина на Тръмп – Доналд Тръмп-младши от 31 декември 2020 г.
„В продължение на много години Кимбърли беше близък приятел и съюзник“, каза Тръмп в публикация в социалната медийна платформа „Трут Соушъл“ (Truth Social). Тя е подходяща за поддържане на силни двустранни отношения с Гърция, насърчавайки нашите интереси по въпроси, вариращи от сътрудничество в областта на отбраната до търговия и икономически иновации“, каза той.
Гилфойл не е първото „семейно“ назначение на Тръмп, посочва Ройтерс. През ноември новоизбраният президент обяви плановете си да номинира бащата на своя зет Джаред Къшнър – Чарлз Къшнър, за посланик във Франция и да назначи Масад Булос – тъста на най-малката му дъщеря Тифани Тръмп – за старши съветник по арабските и близкоизточните въпроси.
Избраният от Тръмп за посланик в Турция Том Барак е дългогодишен приятел на новоизбрания президент републиканец. Барак също така е изпълнителен директор на частен инвестиционен фонд. Преди време той бе обвинен, че е действал незаконно като агент на Обединените арабски емирства, но бе оправдан през 2022 г. по всички девет обвинения, пред които бе изправен.
Тръмп описа Барак като „уважаван и опитен глас на разума“ в публикацията си, обявяваща назначението, отбелязва БТА.