Лондон: Освен Грозев, българските шпиони искали да убият и Роман Доброхотов
Български граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, са планирали да отвлекат основателя и главен редактор на The Insider Роман Доброхотов. Това заяви прокуратурата на процеса срещу петима българи в Централния наказателен съд в Лондон, предаде BBC News.
Според прокуратурата българските граждани са извършвали операции във Великобритания, Германия, Австрия, Испания и Черна гора по поръчка на руските разузнавателни служби между 2020 и 2023 г. По-специално те са събирали информация и са наблюдавали хора и обекти, които са представлявали „интерес за руската държава“. Обвинения са повдигнати срещу 46-годишният Орлин Русев, 43-годишният Бисер Джамбазов, 33-годишната Катрин Иванова, 30-годишната Ваня Габерова, 39-годишният Тихомир Иванчев и 32-годишният Иван Стоянов .
За разследването срещу тях се разбра за първи път през 2023 г. В края на ноември 2024 г. пред съда беше казано, че обвиняемите са планирали да отвлекат и убият разследващия журналист Христо Грозев.
Разследващите твърдят, че Русев и бившият главен оперативен директор на финансовия стартъп Wirecard Ян Маршалек, който се смята за „посредник, действащ от името на руското разузнаване“, са обсъждали възможността за отвличане и транспортиране с лодка на Доброхотов, който тогава е бил във Великобритания през август 2022 г.
Операцията беше наречена „Рибарска лодка“. Според плана на Русев в отвличането на Доброхотов трябвало да участват той, Джамбазов, някой си Иван Стоянов, боец от специалните части от България, и 68-годишен „морски вълк” от България, който притежавал две малки лодки.
От кореспонденцията на обвиняемия, която беше прочетена от обвинението в съда, излиза, че през ноември 2021 г. Доброхотов, който по това време вече е напуснал Руската федерация, е последван от подсъдимата Катрин Иванова. Тя купила билет за същия полет с него и заснела журналиста със скрита камера. По време на полета тя изпращала съобщения за действията на Доброхотов в чата, в който членувал Русев: че има два телефона, че е влязъл в социалните мрежи или слуша музика. Тя успяла да види и ПИН кода на телефона на журналиста, като го е предала в чата, допускайки грешка само в една цифра, отбелязват от прокуратурата.
Съдът разбра, че Доброхотов е бил следен по време на пътуванията му до Берлин и на конференция във Валенсия, пише The Telegraph.
Русев и Маршалек са обсъдили и възможността за убийството на Доброхотов. Русев предложил „инцидент“ под душа, но Маршалек нарекъл предложението „не достатъчно драматично“.
„Може би да го изгорите на улицата, да го напръскате с някаква супер силна киселина, VX, като севернокорейците, или рицин… Инцидент под душа няма да уплаши другите. Трябва да създадем драматична история“, гласи едно от съобщенията на Маршалек.
Те също така обсъдили къде може да бъде отведен Доброхотов, след като бъде предаден на руската страна.
По-късно Маршалек се отказал от плана за отвличането на Доброхотов, тъй като „момчетата изразиха основателна загриженост, че не трябва да провеждаме такава операция с екип, който никога не е правил това преди в страната, където живеят някои от членовете на екипа“.