Регистрираните в МВР и в общините коли се разминават със стотици хиляди, независимо от това, че двата регистъра трябва да са в пълен синхрон. Това става ясно от пост в социалните мрежи на депутата от ПП-ДБ Божидар Божанов.
„Получих от Министерство на финансите и от МВР данни за регистрираните пътни превозни средства по общини. В Министерство на финансите данните са от общините с оглед на регистрацията за плащане на местен данък. В МВР е регистъра на пътните превозни средства. Би трябвало данните да съвпадат, тъй като регистрите на теория трябва да са синхронизирани“, пише той.
Веднага след това той отбелязва: „За съжаление, данните се разминават. По данни на МВР (които би трябвало да са по-актуални) има с близо 250 000 превозни средства по-малко, отколкото има в регистрите на общините (обобщени в МФ). Т.е. за 250 000 МПС се дължат данъци, които обаче са дерегистрирани“.
В София разминаването е за около 75 хиляди автомобила. Най-голям процент разлика има във Видин (23%), Силистра (16%) и Монтана (15%). „Би трябвало общините да поискат данни за дерегистрираните автомобили и да ги дерегистрират от системите си за местни данъци и такси. И през това време процесът да се автоматизира напълно, като се премахнат всякакви ръчни стъпки (каквито, доколкото знам, има)“, добавя Божанов.
От думите на депутата не става ясно дали се стига и до по-големия абсурд да се иска плащането на тези автомобили в повече, които се водят по общините.
Получих от Министерство на финансите и от МВР данни за регистрираните пътни превозни средства по общини. В Министерство на финансите данните са от общините с оглед на регистрацията за плащане на местен данък. В МВР е регистъра на пътните превозни средства. Би трябвало данните да съвпадат, тъй като регистрите на теория трябва да са синхронизирани.
За съжаление, данните се разминават. По данни на МВР (които би трябвало да са по-актуални) има с близо 250 000 превозни средства по-малко, отколкото има в регистрите на общините (обобщени в МФ). Т.е. за 250 000 МПС се дължат данъци, които обаче са дерегистрирани. В София са около 75 хиляди. Най-голям процент разлика има във Видин (23%), Силистра (16%) и Монтана (15%).
Би трябвало общините да поискат данни за дерегистрираните автомобили и да ги дерегистрират от системите си за местни данъци и такси. И през това време процесът да се автоматизира напълно, като се премахнат всякакви ръчни стъпки (каквито, доколкото знам, има).