ЦСКА бие, Лудогорец се мъчи, Левски го… сгромолясаха!

Отборът на ЦСКА победи Осиек минимално с 1:0 в първи мач от втория предварителен кръг на турнира Лига Европа, игран пред пълни трибуни и фантастична атмосфера на стадион “Българска армия”.

Автор на единствения гол в срещата стана бразилецът Евандро в началото на второто полувреме. Късметът покри червените в края, когато гостите от Хърватия нацелиха греда.

Първото положение в мача дойде в 21-ата минута, когато отбраната на ЦСКА при едно центриране остави непокрит Мирко Марич, който стреля с глава, но вратаря Черниаускас бе на мястото си и без проблем улови топката.

Това бе първият точен удар към една от двете врати в мача и си остана единствен през първите 45 минути. Играта през тях бе равностойна, като и двата тима действаха твърде предпазливо.

След почивката ЦСКА в 53-ата минута оползотвори първата си възможност в мача – Евандро вкара красив гол с удар от въздуха извън наказателното поле. В 80-ата минута опасен удар на Марич с глава мина близо до страничния стълб на вратата на червените.

Две минути по-късно хърватите направиха нов пропуск – унгарецът Ласло Клайнхайслер след грешка на Жеферсон в отбрана се озова на добра позиция и стреля, но топката се отби от страничната греда и излезе в аут.

ЦСКА в крайна сметка успя да запази крехкия си аванс преди реванша в Хърватия, а треньорът Люпко Петрович записа победа срещу отбора, в който стартира треньорската си кариера.

Крайният победител измежду ЦСКА и Осиек ще играе в третия квалификационен кръг срещу украинския Зоря Луганск или черногорския Будучност Подгорица.

Лудогорец стигна до измъчено равенство 1:1 с Валур в среща от втория квалификационен кръг на Лига Европа, играна на на стадион “Хлидаренди”.
Разградчани изиграха много слаб за стандартите си мач, въпреки че владееха повече инициативата в този двубой, но пропуснаха някои добри шансове.
Реваншът между двата тима е в Разград на първи август. Победителят от тази двойка ще играе срещу загубилия от срещата между ФК Копенхаген и ТНС.
Срещата започна с едноминутно мълчание по повод смъртта на Сигурдур Дагсон, който е една от легендите на Валур. “Орлите” поеха инициативата, но не стигаха до сериозни опасности пред вратата на Валур.
В 11-ата минута домакините шокираха разградчани. Ласе Петри изненада Пламен Илиев с удар от далечна дистанция. Вратарят очакваше центриране, докато датчанинът реши да стреля право във вратата и вкара за 1:0.
Лудогорец успя да изравни във втората минута на добавеното време. Вандерсон проби отляво и центрира в наказателното поле, където Абел Анисе бе оставен сам и с глава вкара за крайното 1:1.

Левски допусна много болезнена загуба с 0:3 от АЕК Ларнака в първа среща от втори квалификационен кръг на Лига Европа, играна на стадион “АЕК Арена”.
Футболистите на треньора Петър Хубчев стояха добре на терена и не позволяваха на домакините да владеят продължително топката. “Сините” пропуснаха и няколко добри възможности да поведат в резултата, но Дени Алар и Хали Тиам не успяха да се разпишат.
В края на първото полувреме пък Живко Миланов получи втори жълт картон и бе изгонен, след като влезе твърдо на Начо Касес. Санкцията бе пресилена, тъй като на повторението се виждаше, че испанецът преигра в ситуацията.
През втората част численото предимство си каза думата и кипърците дръпнаха в резултата с три бързи гола на Апостолос Джиану (66′), Раул Руис (70′) и Хектор Хевел (75′).
Taка Левски ще има изключително тежка задача в реванша, който е на 1 август, да върне пасив от цели 3 гола. Все пак надеждите като че ли са все още живи, тъй като “сините” видимо доминираха на терена, преди да останат с 10 човека.
Още в 5-ата минута невероятна възможност пропусна Алар, който беше изведен отлично зад защитата от Мариани. Деветката напредна фронтално срещу вратаря Рамирес, но стреля високо в него, а не в далечния ъгъл, което позволи испанския страж да избие в корнер. След центрирането от корнер Каргас също пропусна да открие, пращайки топката във външната страна на мрежата.
В 12-ата минута Акоран разби в единоборство главата на Горанов, който имаше нужда от лекарска помощ около две минути. Националът обаче остана на терена с превърна глава.
Отлично спасяване на Рамирес спаси АЕК в 23-ата минута. Стаси Иванов проби добре отляво, след което върна топката към Тиам, който с удар с левия крак от границата на наказателното поле, насочи топката към горния ляв ъгъл на домакините, но стражът се разпъна и изби.
Последните 15 минути на първата част играчите на „Левски“ направиха поредица от непринудени грешки. Янис Каргас, Миланов и Иванов направиха фаулове, за които получиха жълти картони. Акоран от АЕК също получи жълт картон, спирайки опасна контраатака на Паулиньо. Таранът Джиану получи две подавания, но защитата на “сините” се справи.
Алар пък изби опасно центриране от корнер в малкото наказателното поле.В последната минута на първата част Миланов запази една топката, която излезе в аут, а в гръб беше ударен от Касес, с който размениха остри реплики. Буквално секунди преди края на първата част опитният играч на „Левски“ се засили силно към противника, но в последния момент се предпази да не го удари. Касес обаче извика силно, симулира и се хвърли на терена. Реферът Тиаго Мартинш отиде да види легналия футболист, след което се засили към Миланов и му показа втори жълт и съответно червен картон.
Последва меле между Горанов и играч на АЕК, веднага след него и последния съдийски сигнал за първата част.
Втората част започна с две промени. Илия Юруков влезе на мястото на Алар и застана на поста десен защитник, докато Насиру Мохамед дебютира влизайки вместо Каргас.
През втората част влязоха и трите попадения.

Пред препълнените трибуни на стадион “Лаута” Локомотив Пловдив стигнаха до чиста победа с 2:0 срещу Спартак Търнава в мач от втория квалификационен кръг на Лига Европа.
Двата гола бяха отбелязани от Димитър Илиев дузпи, по един и през двете полувремена. Реваншът между двата тима е в Словакия на 1-ви август.
“Черно-белите” направиха страхотен подарък на феновете си, които днес отпразнуваха 93-ия рожден ден на клуба.
Празникът в Пловдив е двоен, тъй като “смърфовете” не са играли мачове от европейските турнири от сякаш преди цяла вечност. При последните си международни срещи тимът посрещаше съперниците си в Бургас и Ловеч.
Локо участва за последно в евротурнирите през сезон 2012/13, когато отпадна от холандския Витес. Първият мач беше изключително зрелищен и завърши 4:4, а в реванша в Арнем българите отстъпиха с 1:3.