Още 25 хил. дози ваксина пристигат до 5 януари. Те ще са за лекари, фармацевти, зъболекари

На 4, 5 януари България ще получи още 25 хиляди дози ваксина. С тях ще продължи ваксинацията на работещите в болниците, а също фармацевти, дентални лекари, общопрактикуващи лекари. Това съобщи министърът на здравеопазването проф. д-р Костадин Ангелов на днешния му регулярен брифинг с Националния оперативен щаб и министъра на образованието Красимир Вълчев.

След разнасянето на първата доза с хладилни камиони, рекламиращи колбаси министър Ангелов подчерта, че този път ваксината ще пристигне със самолет и ще бъде дистрибутирана до всички РЗИ с автомобили.

Очаква се тази втора доставка да осигури ваксинирането на медиците, които са в първата приоритетна група, след което – ако Moderna получи разрешение от Европейската агенция по лекарствата за приложение на ваксината си на 6 януари – да можем да пристъпим към втората фаза, а именно ваксинации в домовете за възрастни хора и всички останали домове от резидентен тип, посочи Ангелов.

Какви мерки да спазват ваксинираните?

Първо, между първото и второто поставяне на ваксина в период от две седмици, човекът да спазва противоепидемичните мерки – препоръча министър Ангелов, тоест да носи маска на закрито, ако може – и на открито, да мие и дезинфекцира често ръцете си.

Второ, важно е да се знае, че ваксината предпазва ваксинираният да не се зарази, но това не означава, че той не може да бъде заразоносител в продължение на няколко дни, тоест самият той трябва да пази околните, независимо че не развива симптоми.

Подобряване на ситуацията у нас отчита Националният оперативен щаб.

Има трайна тенденция за увеличен брой на излекуваните спрямо новозаразените, посочи министърът и увери, че „искаме българските граждани да бъдат здрави, за да могат здрави да посрещнат ваксината“, за да може да бъде изпълнена крайната цел – постигане на колективен имунитет, който да ни позволи да преборим това заболяване.

Прегледът на данните по области показва, че най-високата заболеваемост у нас на 100 хил. души население е във Варна и Сливен (съответно 376 и 344/100 хил.), а най-ниската е в Кърджали и Монтана (120 и 156/100 хил.).

По повод положителната тенденция държавният главен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев каза, че „искаме да поддържаме трайна, стабилна оптимистичната тенденция за намаляване на заболеваемостта и смъртността, което ще позволи промяна на мерките“. Дали тя е устойчива ще стане ясно след изтичането на пълна работна седмица, тоест първата седмица на януари. По време на празниците статистиката не е реалистична, тогава хората у нас търсят медицинска помощ само в краен случай, по наблюдения на Кунчев.

Ръководителят на НОЩ и началник на Военномедицинска академия ген. Венцислав Мутафчийски съобщи, че се отчита намалял натиск върху софийските болници.

„Върху софийските болници силно намаля натискът. В момента във ВМА, а и не само там, има спад на приема с около 40 до 50%, защото каквито и празници да са, в най-тежките моменти ние приемахме хора с тежка дихателна недостатъчност, нуждаещи се от кислородотерапия, което не може да се компенсира вкъщи. Тези пациенти намаляха с около 40 до 50%. Това се отбелязва и по броя на свободните легла в болниците, включително в интензивните отделения“, каза той.

Къде сме в ЕС

България е на 24-о място в ЕС на база 14-дневна заболеваемост и на пето на Балканския полуостров по заболеваемост. Данните за смъртността на 14-дневна база ни поставят на 3-о в ЕС, след Лихтенщайн и Хърватия, и на първо на Балканския полуостров.

Златен знак

Най-възрастната работеща медицинска сестра в България Ценка Досева получи от министъра златен знак на Министерството на здравеопазването първа степен „в израз на изразения от Вас висок професионализъм“.

„2020-а година беше обявена от Световната здравна организация за година на медицинската сестра и акушерката. Уважаеми медицински сестри, скъпи акушерки, професионалисти по здравни грижи, във ваше лице ние чувстваме подкрепа, чувстваме сила. За да благодаря на всички медицински сестри, съм поканил най-възрастната работеща медицинска сестра в Република България, госпожа Ценка Досева. (…)

Във Ваше лице благодаря на всички медицински лица, които не случайно хората са нарекли „сестри“. Сестрата в живота ни винаги има специално място, а медицинските сестри за нас и за болните, освен че са специални, са и незаменими, затова днес от името на българския премиер и правителство, от името на Министерството на здравеопазването Ви връчваме най-високия почетен знак – златен знак на Министерството на здравеопазването – първа степен в израз на изразения от Вас висок професионализъм. Благодаря Ви за всичко!“, каза Ангелов.

„Благодаря, докторе, да сте жив и здрав“ – отвърна му Досева, а пред медиите сподели: „Моят живот е минал през цялото време винаги да помагам на болните, кой за инжекция, кой за превръзки, кой някъде се е ударил… Когато и да ме извикат, през цялото време никога не жаля сили да отида и да им окажа помощ. Вече годините ми не са малко на гърба, още малко ще се постарая, още една, две години.“

Share

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *