Измъчена, но победа: България – Литва 1:0

С гол на резервата Ивайло Чочев в края на мача България надви с 1:0 Литва като домакин в мач от група "С" на световните квалификации по футбол. С първ

С гол на резервата Ивайло Чочев в края на мача България надви с 1:0 Литва като домакин в мач от група „С“ на световните квалификации по футбол. С първата си победа селекцията на Ясен Петров заема трето място в групата.

Кристиян Малинов направи първия пропуск с неточен удар от далечно разстояние в 16-ата минута, а след него българските национали натиснаха литовците в собствената им половина и създадоха няколко чисти положения още през първото полувреме. В 28-та минута защитник на гостите допусна много груба грешка и вместо да върне на свой съотборник, той подаде на непокрития пред наказателното поле Тодор Неделев. Капитанът на Ботев (Пловдив) обаче прибърза в ситуация двама на двама и не тръгна на дрибъл, а подаде на намиращия се в двуметрова засада Атанас Илиев.

Следващата опасна атака започна от капитана Георги Костадинов, който в 30-ата минута изведе Георги Йомов по дясното крило и той центрира към Кирил Десподов. Ударът на нападателя на Лудогорец от воле обаче не намери целта.
Минута по-късно националите създадоха и най-чистото си положение. Атанас Илиев изведе Десподов сам срещу вратаря Ернестас Шеткус, който изби удара му покрай лявата странична греда. В 39-та минута пък нападателят на Лудогорец подаде на Кристиян Малинов в наказателното поле и халфът опита да вкара с пета, но той също не бе точен.
Нападателят на Локомотив (Пловдив) Димитър Илиев влезе през второто полувреме, взе лентата и създаде собственоръчно следващото чисто положение. В 74-та минута той пусна отличен извеждащ пас към Десподов, чийто удар обаче отново бе отразен от Шеткус. Три минути по-късно литовският вратар спаси и удар на Илиев.

Българските национали все пак се възползваха от едно от многобройните си положения в 82-та минута. Ивайло Чочев, който замени Тодор Неделев през второто полувреме, получи центриране по конец от Кирил Десподов и засече топката във вратата на Шеткус.

Десподов пропусна още веднъж от добра позиция в добавеното време, но втори гол не бе нужен и България победи Литва с 1:0.

България – Литва – 1:0 (0:0)

голмайстор: 1:0 Ивайло Чочев 82′

стадион: „Васил Левски“, София

главен съдия: Джон Бийтън (Шотландия)

жълти картони: Атанас Илиев (България); Елигиус Янкаускас,Федор Черних и Домантас Шимкус (Литва).
състав на България: Георги Георгиев, Антон Недялков, Петко Христов, Валентин Антов, Иван Турицов, Георги Костадинов (58-Ивайло Чочев), Кристиян Малинов (90-Андреа Христов), Тодор Неделев (57-Димитър Илиев), Георги Йомов (76-Спас Делев), Кирил Десподов и Атанас Илиев (90-Калоян Кръстев).
състав на Литва: Ернестас Шеткус, Роландас Баравикас, Бенас Шаткус, Арвидас Новиковас, Викинтас Сливка (82-Домантас Шимкус), Линас Мегелайтис, Юстас Ласицкас, Едгарас Уткус, Федор Черних, Донатас Казлаускас (71-Овидиус Вербицкас) и Едгарас Дубицкас (46-Елигиус Янкаускас).

червен картон: Николай Михайлов 83 (България, извън игра)