Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/cezarkjc/24bulgaria.com/wp-content/themes/tribunal/assets/lib/breadcrumbs/breadcrumbs.php on line 252

Депутатите искат бързо внасяне на плана за възстановяване, а ГЕРБ – първо да го види ЕК

Депутатите от бюджетната комисия поискаха бързо внасяне на плана за възстановяване и развитие, а от изказванията на вицепремиерът Томислав Дончев се разбра, че от правителството в оставка планират първо да го дадат за предварителна оценка от ЕК.

Това предизвика спорове в комисия и обвинения в умишлено забавяне. 

Депутатите от Комисията по бюджет и финанси настояха вицепремиерът Томислав Дончев да внесе официално Плана за възстановяване и устойчивост в Европейската комисия възможно най-бързо, а проектите евентуално да бъдат променени на по-късен етап, при сформирането на ново правителство.

От БСП, ДПС, „Има такъв народ“, „Демократична България“ и „Изправи се, мутри вън“ се противопоставиха на тезата на Дончев, че стратегията по която страната ни ще кандидатства за средствата в размер 12 млрд. лв. от ЕС, трябва да бъде официално внесена след санкция на парламента.

България получава достъп до 50 млрд. лева от Европейския съюз до 2030 г., а Планът за възстановяване и устойчивост е само една четвърт от този разполагаем ресурс, обяви Дончев пред комисията, която започна двудневно обсъждане на въпросния план.

Вицепремиерът Томислав Дончев изложи пред комисията състоянието на плана за възстановяване и устойчивост. Едно от основните искания на Дончев е планът да бъде предаден на ЕК за предварителна оценка.

Народните представители Пламен Данаилов от „Има такъв народ“ и Мартин Димитров от „Демократична България“ настояха за уточнение – защо е нужна такава предварителна оценка, при положение, че никоя друга държава членка не е предавала свой план за оценка пред европейската комисия. Дончев заяви, че България има разработен план и не става въпрос за политическо лукавство.

„Не може Планът за възстановяване да се гледа самостоятелно. Той е подготвен така че да се комбинира със средствата от фондовете, Фонда за справедлив преход и останалите инструменти“, каза той и добави, че е взето решение да не се теглят заемите, до които ЕС ни дава достъп. Дончев каза още, позовавайки се на Европейската комисия, че крайният срок за внасянето на въпросния план е 2022 година, а датата 30 април е само „инструктивна“. Досега само Португалия е внесла своя план, а редица европейски държави, подобно на България са на етап обсъждане с Еврокомисията.

Мария Капон от ИМВ обвини правителството в целенасочено забавяне на актуализацията на бюджета. По думите ѝ от правителството действат така, сякаш не им е наложена санкция от парламента. Капон изрази недоверие, че плана ще бъде внесен навреме и заяви, че това би могло да бъде определено като саботаж.

Румен Гечев (БСП) заяви, че ако плана не бъде внесен на време, парламента би рискувал да остане без средства. Според него е нужна спешна актуализация на бюджета, независимо колко добре е изграден плана за устойчивост. Той каза още, че БСП ще внесе предложение в парламента, с което да задължи правителството официално да изпрати сегашната версия на плана в Европейската комисия, а от „Има такъв народ“ настояха изпълнителната власт да си изпълни задълженията и да не ги прехвърля към парламента, като се иска санкция от Народното събрание. Същата позиция изказаха и от „Изправи се, мутри вън“.

Сред присъстващите на обсъждането бяха представители на фискалния съвет на Република България, Икономически и социален съвет, НСОРБ, КНСБ, КТ Подкрепа, АИКБ, Българска търговско-промишлена палата и Българската стопанска камара.

В началото на заседанието депутатът от „Изправи се! Мутри вън!“ Мария Капон направи процедурно предложение да се разгледат два техни законопроекта. Предложението не бе прието.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *