дом Спорт Германия oтпадна от Световното първенство по футбол

Германия oтпадна от Световното първенство по футбол

77
0
ДЯЛ

Считаната за аутсайдер в група F Южна Корея хвърли голямата бомба на световно първенство и изхвърли от турнира действащия шампион Германия. За трети пореден път и за четвърти в последните пет мондиала носителят на трофея беше елиминиран още в груповата фаза.

Преди четири години Испания беше разбита от Холандия с 1:5 в първия си двубой, а след още едно поражение – с 0:2 от Чили, беше детронирана само след два изиграни мача. През 2010 г. Италия започна защитата на титлата с равенство с Парагвай (1:1), последвано от още едно сензационно такова – 1:1 с Нова Зеландия, и загуба от Словакия (2:3).

През 2002 г. Франция беше шокирана на старта от Сенегал, след което си тръгнаха без отбелязан гол от Япония и Южна Корея. Последният шампион, който прескочи груповата фаза, беше Бразилия, която стигна до четвъртфиналите на мондиала в Германия през 2006 г.

Сигналната лампа за бундестима светна още в първия мач, в който съставът на Йоахим Льов беше категорично надигран от Мексико (0:1). Във втората си среща – срещу Швеция (2:1) – германците бяха опрени до стената, но възкръснаха с гол в 95-ата минута.

Попадението на Тони Кроос и инфарктната победа срещу скандинавците трябваше да преобърне представянето на световния шампион. Трите точки срещу Южна Корея бяха считани за сигурни, а с тях и класирането за осминафиналите.

Историята също беше на страната на Германия. Бундестимът беше спечели и двете си срещи с Южна Корея на световни първенства и само веднъж в своята история беше отпадал в първата фаза на световно първенство. Това се случва през 1938 г., когато се играе на директни елиминации от началото до края. Oт 1954 г. насам германците неизменно достигаха поне до четвъртфинал.

„Няма нужда от паника само защото сме загубили един мач. Под напрежение сме, но няма да се провалим още в груповата фаза“, закани се Льов след загубата от Мексико в първия мач.

В навечерието на двубоя с Южна Корея повечето погледи бяха насочени към евентуален осминафинал с Бразилия. Льов увери, че неговите играчиса изцяло фокусирани върху днешния мач. Той заяви, че отборът му знае какво трябва да направи, за да продължи напред.

Германските футболисти обаче отново разочароваха и напълно закономерно бяха детронирани. Те завършват на последно място в групата, след като започнаха турнира като втория най-голям фаворит за титлата след Бразилия.

Загубата от Южна Корея беше приета в Германия като шокираща и изключително позорна. Льов, който обеща отборът да си „вземе урок“ след мача с Мексико, веднага беше подложен на огромни критики.

Германският селекционер беше наясно какво ще последва при евентуален провал, особено след решението му да остави Лерой Сане извън състава за световното. Той не успя да намери начин с наличните играчи да вдигне отбора и сега постът му ще бъде поставен под въпрос.

Льов, който е начело на Германия от 2006 г., а преди това две години беше помощник на Юрген Клинсман, отхвърли няколко примамливи предложения от клубни отбори, за да остане начело на бундестима. Преди началото на мондиала той удължи договора си до лятото на 2022 г.

Льов очаквано получи доверие, след като изведе Германия до световната титла през 2014 г., както и до триумф в Купата на конфедерациите през миналото лято. Под ръководството на 58-годишния треньор бундестимът игра финал на европейското първенство през 2008 г., както и полуфинали през 2012 и 2016 г.

След провала в Русия за Германския футболен съюз предстоят тежки дни за размисъл и за взимане на ключови решения. Първото и най-съществено ще бъде дали реанимирането на отбора за предстоящото след две години европейско първенство да бъде поверено на Льов или да се потърси промяна.